Rusztowania elewacyjne – charakterystyka konstrukcji

Realizacja robót elewacyjnych w każdym jednym przypadku musi opierać się na przeprowadzaniu prac zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami bezpieczeństwa oraz higieny. Jednym z takich nieodzownych wymogów okazuje się zastosowanie profesjonalnego i dobrze dobranego rusztowania, które pozwoli na bezpieczne przeprowadzanie działań na wysokościach.

Rusztowania stanowią gwarancję solidności oraz wytrzymałości. Wystarczy zaledwie chwila nieuwagi a przy braku stosownej ochrony wypadek gotowy. Nieszczęśliwe zdarzenia na placu budowy mogą wynikać niekoniecznie z czyjejś winy, ale również z warunków atmosferycznych czy incydentów losowych, na które człowiek nie ma bezpośredniego wpływu. Jednym z dostępnych rodzajów rusztowań, jakie na chwilę obecną bardzo często są stosowane okazują się rusztowania elewacyjne, które jak wskazuje to już sama nazwa, używane jest do prac elewacyjnych. Z jego wykorzystaniem wszelkiego typu remonty czy modernizacje stają się w pełni bezpieczne oraz wygodne.

Popularnymi i cieszącymi się dużym zainteresowaniem modelami rusztowań elewacyjnych są produkty Plettac oraz Bauman. Są one bardzo wytrzymałe, statyczne oraz wysokiej jakości. W ten sposób żaden charakter realizowanych zadań nie jest powodem obaw o zdrowie pracownika znajdującego się na platformie roboczej. Ponadto dużym walorem wyróżniającym te rusztowania jest też praktyczność, jaka przejawia się zarówno w prostocie montażu, jak i łatwości późniejszego demontażu całej konstrukcji. Nie ma zatem kłopotów z wygodnym i komfortowym pracowaniem na stanowisku, w tym także na gromadzeniu w zasięgu ręki wszelkich niezbędnych materiałów budowlanych.

W wielu profesjonalnych firmach, które specjalizują się w dystrybucji tego rodzaju rusztowań, można natrafić na dwa podstawowe typy oferty – skierowaną do klientów chcących zainwestować we własne, indywidualne rusztowanie elewacyjne oraz do osób, które wykonują pojedyncze remonty i prace budowlane i którym zależy przede wszystkim na ochronie jednorazowej. Dla tych drugich solidni producenci przygotowali specjalne propozycje obejmujące nie tyle sprzedaż, co udostępnianie platform roboczych w ramach wynajmu. Jest to rozwiązanie sprawniejsze i przede wszystkim dużo tańsze i praktyczniejsze. Warto też dodać, że specjaliści z zakresu rusztowań elewacyjnych bez trudu dobiorą należyty szkielet, konkretnie do naszej budowy i charakteru realizowanych prac.

Przejdźmy teraz na moment do charakterystyki rusztowań elewacyjnych. Przede wszystkim niezbędne jest stwierdzenie, iż idealnie pasują one do prac związanych z wykończeniem fasad domków jednorodzinnych. Ponadto doskonale sprawdzają się też w dużych obiektach oraz trudnych budynkach przemysłowych. Kolejnym walorem jest też ogromna oszczędność czasu przy ustawianiu i stabilizowaniu rusztowania tej kategorii. prace te przebiegają bezproblemowo. Pozytywem bez wątpienia jest też ciężar elementów – są one znacznie mniej ciężkie niż w innych typach konstrukcji. Zazwyczaj opisywaną platformę techniczną są w stanie zamontować i ustabilizować dwie osoby. Nie trzeba szczególnych uprawnień ani większego zorientowania w temacie. Wszystkie etapy montażu odbywają się krok po kroku, zgodnie z załączoną do rusztowania instrukcją.

Przy rusztowaniach elewacyjnych warto również wspomnieć o świetnej jakości wykończenia oraz zastosowaniu wysokich standardem materiałów. Elementy stalowe, jakie służą do budowy konstrukcji zawsze są odporne na negatywne czynniki zewnętrzne takie jak chociażby warunki atmosferyczne. Niekorzystna pogoda w postaci mrozu czy wysokich temperatur bądź opadów gradu nie oddziałuje na funkcjonowanie podestu. W przypadku mniej solidnych rusztowań, niestety ale bardzo często niesprzyjające warunki atmosferyczne wpływają bezpośrednio na zniszczenie platformy oraz uszkodzenia mechaniczne. Na koniec jeszcze jeden atut – rusztowania elewacyjne okazują się proste w transportowaniu i składowaniu. Wielokrotnie producenci decydują się na poprawę i ulepszenie żywotności szkieletu poprzez impregnację drewnianych elementów. Odbywa się to poprzez zanurzenie w specjalnym impregnacie. To zwiększa trwałość i wytrzymałość obiektu.