Szukając stosownego rodzaju materaca, jaki powinien wyścielać nasze sypialniane łóżko, musimy zwrócić zawsze uwagę na kilka niesamowicie istotnych aspektów, które niestety wielokrotnie są pomijane podczas wyboru podłoża do snu. O jakich kwestiach mowa powyżej? Popatrz w nasz poniższy poradnik, gdzie skoncentrujemy się na wyszczególnieniu tego, co jest zasadnicze przy wyborze materaca idealnie dopasowanego do jego użytkownika.
Pozycja ciała we śnie
Ten aspekt odgrywa ogromnie ważną rolę. Nie możemy owego czynnika pomijać czy bagatelizować. Musimy pamiętać, że wraz z kwestią dopasowania do budowy ciała, materac musi być zawsze dobrany stosownie do pozycji, jaką jego użytkownik przyjmuje podczas spania. Oczywiście bardzo ciężko jest generalizować, kto jak śpi. W nocy przewracamy się i wiercimy po łózko wielokrotnie, w tym często zupełnie nieświadomie, jednak na pewno mamy świadomość tego, jaką konkretną pozycję preferujemy. Najczęściej kryterium wyboru odpowiedniego podłoża do spania jest przede wszystkim poza, jaką przyjmujemy w momencie zasypiania. I ta, w praktyce powinniśmy pamiętać, że ludzie śpiący na boku muszą decydować się na materace dużo bardziej elastyczne. Chodzi o to, aby zagłębiły się w materacu nasze naturalne krzywizny – ramiona, biodra i wszelkie wystające części ciała. Jeżeli natomiast mowa o ludziach śpiących na brzuchu czy też wspak, to trzeba pamiętać, aby w ich przypadku kupować materace dużo twardsze.
Jeszcze innym czynnikiem jest twardość materaca. Od rodzaju schorzeń powinno zależeć to czy w grę wchodzi materac miększy czy też twardszy. Ponadto musimy pamiętać o tym, że osoby mające wykazane medycznie urazy czy rozmaite dolegliwości kręgosłupa, mięśni bądź stawów muszą konsultować dobór optymalnego dla nich materaca z ortopedą. Specjalista bez problemu określi jednoznacznie, jaki typ powinno mieć podłoże przeznaczone do snu danego pacjenta, które ukoi jego ból i jednocześnie nie pogłębi objawów choroby czy nie wywoła dodatkowych dolegliwości.
Potrzeby śpiącego
Kolejnym aspektem, jakiego pominąć nie można, są preferencje indywidualne i zapotrzebowanie wynikające z upodobań użytkownika. Każdy ma swoje nawyki, jeden woli powierzchnie twardsze, inni bardziej zapadające się. Wiele zależy także od tego na jakiej wysokości kładziemy głowę, a więc cy używamy jedną poduszkę – płaską czy wypchaną, a może układamy stos poduszek. Niektórzy, w celu poprawy krążenia krwi w żyłach, decydują się także na stosowanie dodatkowej poduszki pod stopy, aby mieć nogi wyżej niż głowę i to przy zakupie danej kategorii materaca również ma kolosalne znaczenie.
Warto wiedzieć, że to, ile stref twardości ma dany model materaca powinno być uzależnione od kształtu ciała osoby na niej śpiącej, a także od wzrostu jego użytkownika oraz ilości osób śpiących na łóżku. Często zdarza się, że jest zasadnicza różnica pomiędzy budową i wagą żony a męża czy matki i dziecka, którzy śpią na jednym łóżku. Tym samym przydatny jest wówczas materac wyposażony w kilka stref twardości tak aby komfortowo spało się każdemu z użytkowników. Strefy te nie spełniają swojego zdania należycie, jeżeli są niedopasowane do konkretnych osób.
Co jest w środku
Na koniec jeszcze jedna kwestia, a mianowicie wypełnienie materaca. Musimy pamiętać również i o tym, że sprężyny, pianka czy lateks mogą być dobre dla kogoś, ale niekoniecznie spełniać tak samo wzorowo swoje funkcje w naszym przypadku. Po krótce opisując działanie poszczególnych wyżej wspomnianych kategorii wypełnień materacowych, należy stwierdzić, że siadając przykładowo na materacu kieszeniowym z wypełnieniem w postaci standardowych sprężyn, spad w zagłębienie jest dość duży. Materac jest elastyczny i łatwo się ugniata. Jest na nim jednak ciężej się obrócić. Bardzo dobrze z reguły natomiast dopasowuje się do kształtu sylwetki osoby śpiącej. Sprężyny uginają się liniowo, a więc stopień ugięcia jest ściśle uzależniony od obciążenia. Im ciężsi jesteśmy, tym bardziej materac się ugina, co sprawia, że odczuwamy wrażenie iż jest przyjaźniejszy dla użytkownika – po prostu dużo miększy. Materace lateksowe mają z kolei podłoże ani za twarde, ani za miękkie, są świetnie dopasowywane do kształtu ciała każdego – bez względu na wzrost czy wagę oraz niezależnie od tego czy na jednym łóżku śpi para czy jedna osoba. Niemniej jednak lateks może wywoływać alergie a na pewno zwiększa potliwość, nie są to zatem materace polecane na czas dużych letnich upałów. Przy materacach z wypełnieniem piankowym zaś można stwierdzić, iż podłoża tego rodzaju dużo szybciej się utwardzają niż materace sprężynowe. W związku z tym, są one sprężyste i elastyczne, na pewno bardzo wygodne z użytkowaniu, ale nie zagłębiają się i nie zapadają tak podczas spania czy siadania na nich jak wyżej wspomniane sprężynowe.