Szukając elementów wyposażenia domu czy mieszkania, przeważnie większość lokatorów koncentruje się na tym, aby zakupić opłacalnie solidne meble. Oczywiście są one bardzo ważną częścią zarówno aranżacji lokalu mieszkalnego, ja także i przedmiotem na tyle praktycznym, że ciężko byłoby się bez niego obejść w codziennym, naturalnym funkcjonowaniu. Przy zakupie łóżka natomiast wcale nie jest tak ważne aby przeznaczać zagospodarowane środki na sam mebel, co głównie na rodzaj nabywanego materaca.
To nie tyle łóżko, co podłoże w postaci materaca odpowiedzialne jest za jakość oraz komfort naszego wypoczynku. Przewracamy się, układamy i wyciągamy bezpośrednio na tworzywie materaca, a szczebli łóżka w ogóle nie odczuwamy. Niemniej jednak nie oznacza to rzecz jasna, że łóżko może być słabej jakości. Powinno być trwałe i solidne, ale ważniejszy okazuje się zakup stosownego materaca. Podłoże do snu ma ogromny wpływ na kilka czynników. Poza komfortem naszego codziennego wypoczynku, przesądza on także o naszym stanie zdrowotnym oraz nierzadko ma większy lub mniejszy wpływ na rozmaite schorzenia oraz wynikające z nich dolegliwości. Generalnie chodzi o to, że osoby śpiące na źle dobranym materacu, bardzo często narażone są znacznie bardziej niż ci z dobrze dobranym podłożem do snu, na wszelkiego rodzaju urazy kręgosłupa czy nadwyrężenie mięśni oraz stawów. Nasz organizm nie potrafi wówczas należycie wypocząć i stosownie się zrelaksować. Konsekwencją tego są napady duszności w nocy, obrzmienia kończyn, zdrętwienie, cierpnięcie nóg i rąk czy bóle kostno-stawowe. Niekiedy pogłębiają się nabyte wady ortopedyczne oraz tworzą zupełnie nowe urazy, których moglibyśmy uniknąć gdybyśmy zainwestowali we właściwie dopasowany materac na łóżko.
Nie zapominajmy, że przecież to właśnie na łóżku spędzamy aż jedną trzecią swojego życia, dlatego też nie powinniśmy zwracać uwagi na przykład na to, że taki czy inny gatunek materaca jest mniej kosztowny, bądź ten bądź drugi model został przeceniony. Pamiętajmy, że solidny materac na łóżko sypialniane może nam posłużyć nawet kilkanaście lat bez konieczności wymiany! O tym, jak długo uda nam się go ostatecznie eksploatować decyduje niekiedy właśnie gatunek. Im lepszy standardowo rodzaj podłoża nabędziemy, tym większe jest prawdopodobieństwo, że posłuży nam przez długie lata ciągłego użytkowania.
Przy dokonywaniu wyboru materacy nie ma co się sugerować utartymi schematami. Wśród jednych z najczęstszych mitów krążących wokół tego rodzaju produktów znajdują się dwa konkretne przeświadczenia – że materac ma być dość twardy oraz dokładnie odwrotny – że ma być jak najbardziej miękki i delikatny. W żadnym z tych przypadków nie jest to stałą prawdą. Wszystko uzależnione jest przede wszystkim od charakteru łóżka stylu i gatunku wybranego podłoża do spania a co najistotniejsze – od zapotrzebowania i preferencji osoby mającej materac użytkować. Innego materaca będzie potrzebowała osoba młoda, która jest sprawna fizycznie i waży niedużo niż osoba starsza, która jest niepełnosprawna lub boryka się z przeróżnymi schorzeniami i urazami. Co innego producenci proponują również ludziom otyłym. Jeszcze osobny podział występuje z kolei w momencie gdy chodzi o wyposażenie w materac łóżka pojedynczego a typowego łoża małżeńskiego. Nie sugerujmy się ani ceną, ani estetyką, ale przede wszystkim właściwościami i walorami danego modelu. Dopasowujmy podłoże do snu, zwracając szczególną uwagę w pierwszej kolejności na nasze samopoczucie przy wypróbowywaniu konkretnego materaca. Połóżmy się na nim, poprzekręcajmy, usiądźmy, wyłóżmy sprawdźmy, jak nam się leży przybierając naszą ulubioną pozycję.
Generalnie nie ma jednej konkretnej zasady doboru materaca. Każdy cechuje się przecież zupełnie inną budową ciała, stąd nie ma mowy o tym, że to co pasuje naszemu znajomemu równie dobrze będzie odpowiadało nam samym. Materac nie może być ani za twardy, ani przesadnie miękki, tak aby ciało nie leżało sztywnie, ale także nie zapadało się w łóżku. Wśród standardowych rodzajów materacy, które opanowały rynek już wiele lat temu i nadal pozostają modne po dzień dzisiejszy wyróżnić należy proste modele sprężynowe – bonnelowe. Są one skonstruowane ze sprężyn, traw morskiej oraz włókna kokosowego. Bardzo dobrze sprawdzają się w każdym typie łózek, nie są jeszcze tak drogie, jak znacznie bardziej innowacyjny materac lateksowe. Niestety jednak im bardziej wygórowane oczekiwania co do materaca, tym bardziej specjalistyczny rodzaj podłoża do snu jest nam potrzebny. W praktyce płacimy za inwestycję na lata, dlatego też nie ma co ukrywać, że warto byłoby popatrzeć na aspekt zakupu tego modelu z perspektywy stałego użytkowania. Bardzo często rozgraniczenie jeżeli chodzi o typy materacy dotyczą twardości. Mowa w tym przypadku o podziale konkretnych rodzajów w zależności od wagi osoby śpiącej na materacu. Na tej podstawie wyróżnia się na przykład produkty z oznaczeniem H2 czy H3, które są przeznaczone dla osób ważących powyżej 80 kg, przy założeniu wzrostowym – 150 do 170 centymetrów. Tym samym nierzadko okazuje się, że osoba niska, ale ważąca sporo, powinna wybierać materace H2 a nie tak jak to z reguły jest sugerowane H1. Przy osobie ważącej 90 kg, na przykład kobiecie o szczupłej budowie, optymalnym rozwiązaniem będzie także podłoże z oznaczeniem H2. Dobranie materaca do budowy jego użytkownika ma niesamowicie istotne znaczenie. Warto również pamiętać o tym, że solidny rodzaj produktu tej kategorii jest taki, żeby kręgosłup użytkownika materaca, przy ułożeniu się w pozycji bocznej, zawierał się w płaszczyźnie poziomej. Przy leżeniu na wznak natomiast kręgosłup musi przyjmować wyłącznie naturalne ułożenie i naturalne krzywizny. Sylwetka nie może być w nienaturalny sposób wygięta, skręcona czy wysztywniona.