Wykonując dowolny rodzaj robót, zawsze jesteśmy zmuszeni do zaopatrzenia się w specjalne rusztowania – to na jaki ich typ się ostatecznie zdecydujemy wpływ powinno mieć przede wszystkim zadanie, jakiego się podejmujemy. Poza bezpieczeństwem, jakie niewątpliwie konstrukcje tu opisywane gwarantują, zastosowanie wyżej przytoczonych szkieletów łączy się z wieloma innymi atutami. Jakimi? O tym nieco szerzej we fragmentach poniżej.
Zalet wykorzystania rusztowań na placu budowy jest cała masa. Nie musi być to duże zadanie budowlane – równie dobrze możliwe jest zastosowanie tego typu konstrukcji na przykład przy standardowym remoncie odbywającym się w zwyczajnych warunkach domowych. Najważniejsze jest zwłaszcza to, aby pamiętać jednak o dopasowaniu. Szkielet musi być idealnie dostosowany. Wyróżnia się platformy mobilne, jezdne, warszawskie, elewacyjne oraz ramowe. Oczywiście wspomniane kategorie to tylko podstawy w tym zakresie. Obecnie można wydzielić jeszcze całą serię przeróżnych innych modeli. Niemniej jednak te powyższe są najczęściej stosowane. Niezależnie od rodzaju, wszystkie te konstrukcje wyróżniają te same walory.
Pierwszym z atutów jest maksimum bezpieczeństwa, jakie szkielety te zapewniają. By jednak móc mówić o gwarancji solidnej ochrony, trzeba korzystać z platform roboczych, które mają certyfikaty oraz atesty potwierdzające najlepszej klasy standardy, jakie podesty te spełniają. Bez wątpienia za plus należy uznać możliwość regulacji oraz dostosowania platform do podłoża. Nowoczesne rusztowania takie opcje posiadają. Każdy rodzaj konstrukcji z zakresu rusztowań powinien być dystrybuowany czy też wynajmowany wraz z dołączoną instrukcją. To pozwala zwłaszcza na to, aby móc samodzielnie, bądź w towarzystwie nielicznej grupy pomocników, zamontować dany podest bądź go później zdemontować. Co więcej, szybko składające się modele są bardzo łatwo transportowane oraz magazynowane. Nie zajmują zatem zbyt dużo miejsca.
Zastosowanie najlepszej klasy materiałów zapewnia jeszcze jeden konkretny walor, a mianowicie przekłada się to na dużą odporność rusztowań na czynniki zewnętrzne. W ten sposób podest jest zabezpieczony antykorozyjnie. Najczęściej używane są tworzywa sztuczna oraz stal. Nie ma zatem żadnego problemu z pracą na platformie roboczej po załamaniu pogodowym w postaci gwałtownych wichur, silnych i intensywnych opadów deszczu czy niskich temperatur. Występuje o wiele mniejsze ryzyko pojawienia się uszkodzeń mechanicznych niż w przypadku szkieletów drewnianych.
Niewątpliwym atutem rusztowań jest także sam fakt komfortu wykonywania prac. Realizowane zadania są prowadzone bezproblemowo, sprawnie oraz szybko. Pomyślmy, ile czasu musielibyśmy przeznaczyć na roboty, gdybyśmy nie posiadali żadnego pomostu roboczego, na którym moglibyśmy się swobodnie przemieszczać czy na którym byłoby miejsce do przechowywania stosowanych materiałów budowlanych oraz zestawu niezbędnych narzędzi. Rusztowania są zdecydowanym numerem jeden, jeżeli chodzi zarówno o kwestie bezpieczeństwa, jak także o aspekt wygody pracy.